Dzieci wyjątkowe potrzebują specjalistów, którzy nie uczą się na skróty…
Podstawy Terapii Pozycji Oralnej
platforma ZOOM, 11 maja 2024 godz. 9 00 – 16 00
cena 140 zł
prowadzący Piotr Jaworski(OPT intermediate)
szczegóły: https://wibratorylogopedyczne.pl/blog/p-warsztat-podstawy-opt
To warsztat przygotowujący do poważnej przygody z OPT. To również warsztat narzędziowy, w którym pokazuję, w jaki sposób wykorzystywać bloczki, tubki, wibratory, szpatułki… I uświadamiam, że w tych pomocach logopedycznych tkwi nasza przewaga, jasny- i oczywiście komercyjny- potencjał.
Czy to jest dla żółtodziobów? Wcale nie. To warsztat, w którym wyjaśniam, dlaczego my- specjaliści OPT zajmujemy się klasyczną logopedią, karmieniem i tym , co się nazywa w Polsce miofunkcjonalną… I dlaczego jesteśmy do tego ostatniego lepiej przygotowani.
OPT powstawała w Stanach dla dzieci naprawdę wyjątkowych i dlatego zupełnie inne jest jej umocowanie. Nasza logopedia rodziła się w oparciu o fonologię. Przywykliśmy do tego, żeby robić górkę, zajmować się wierzchołkiem góry lodowej – artykulacją. OPT powstawała na bazie rehabilitacji i fizjoterapii. Dlatego specjalista OPT wie więcej niż przeciętny polski „terapeuta miofunkcjonalny”… Kiedy na początku tego wieku używałem terminów takich jak evidence based, retrakcja, (kiedy mówiłem, że jest ważniejsza od elewacji) kiedy mówiłem, że logopeda ma się znać na terapii karmienia, niektórzy przecierali oczy, a inni gdy Roy- Hill pokazywała, jak wykorzystywać guziki, mówili – tak, tak, stara niemiecka miofunkcjonalna…
I jeszcze, to, kiedy ktoś na szkoleniu mi zarzucał, że nie powołuję się na polskie źródła, (to było mi do śmiechu)… Bo nawet dzisiaj, dobrze wiem, wyważa się w Polsce (czytaj: tłumaczy, wydaje książki, kompiluje i zrzyna, i podpisuje własnym nazwiskiem) dawno szeroko otwarte drzwi…
I zawsze na szkoleniach powtarzam, jeśli czytacie po angielsku, to uczcie się sami. U źródła. Alcock, Bowen, Clark, Hiiemae, Maas, Shribert, Klein, Boshart, Marshalla, Bahr, Van Riper, Kent, Lof… zachęcają do lektury.
Na marginesie tylko kwalifikacyjne kursy na międzynarodowo uznawanego COM(a) – orofacjalnego miologisty kosztują od 2500 dolarów… Bo „evidence based practice” wiedza, ta z pierwszej ręki kosztuje.
Dzieci wyjątkowe potrzebują specjalistów, którzy nie uczą się na skróty…